V jaké sféře pracujete?
Zavřít

Kuře

14.03.2017
Sdílet

Když se řekne „kuře“, každému se může vybavit něco jiného. Ti starší si možná představí to malé, žluté ochmýřené klubíčko, které na sebe upozorňuje hlasitým pípáním a běhá neustále za svou mámou – kvočnou. Dnešní, zejména městské děti, již tento obrázek většinou neznají. Spíše se jim vybaví něco mraženého, vykuchaného bez hlavy a pařátů a možná dokonce jen nějaké maso na plastovém tácku v mražáku nebo po tepelné úpravě na talíři. Tato představa postrádá jakoukoliv romantiku, ale zato je čistě praktická.

Kuře je mládě kura domácího, ptáka, který patří do čeledi bažantovitých a kterého lidé domestikovali v jihovýchodní Asii již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem. Pravda, původně pro pořádání kohoutích zápasů a teprve později na maso a produkci vajec. V Evropě se chovu slepic pro vejce a na maso věnovali mniši již v 7. století.

V posledních desetiletích značně vzrostla konzumace kuřecího masa a jejich chov se změnil doslova    v průmyslovou produkci. Odhaduje se, že na světě je chováno přes 20 miliard brojlerů – kuřat na maso. Hlavním cílem producentů je dosáhnout co nejrychleji porážkové váhy brojlerů s co nejmenším množství krmiva. V této honbě za efektivitou se však můžeme setkat i s opačným přístupem. Dobrým příkladem je kuře z Bresse, z přesně definované oblasti na jihovýchodě Francie. Stejně jako značková vína  nebo některé sýry, je od roku 1957 chráněno i kuře z Bresse ochrannou známkou AOC French (Apellacion d´Origine Controlée). Tato kuřata jsou chována ve volném výběhu a dostávají speciální krmivo. Charakteristickým vnějším znakem těchto kuřat je červený hřebínek, bílé peří a domodra zbarvené nohy, tedy jakási francouzská trikolóra. Není jistě náhodou, že tato kuřata se prodávají i s hlavou a pařáty. Vnitřním znakem je pak šťavnaté a křehké maso, vlastnosti, kterých si cení všichni kuchaři. Samozřejmě cena těchto kuřat je násobně vyšší oproti běžné „průmyslové“ produkci.

Abychom však byli spravedliví, i čeští producenti a zpracovatelé se snaží nabídnout lepší kvalitu. Například Vodňanské kuře sází na domácí, českou produkci a proto nabízí „kuře s rodokmenem“ nebo tzv. „Zlaté kuře“, které má nejen zaručeně český původ, ale pochází ze speciálně vypěstovaného plemene a díky prodloužené době výkrmu je maso vyzrálejší a proto kvalitnější.  

Kuřecí maso si získalo značnou oblibu hned z několika důvodů:

  • Maso (s výjimkou kůže) obsahuje jen minimum tuků a je proto lehce stravitelné a vhodné pro dietní stravování
  • Maso je „mladé“ a vyžaduje proto jen krátkou tepelnou úpravu
  • Maso je vhodné pro nejrůznější kuchyňské úpravy od vaření a dušení, přes smažení a pečení až po grilování
  • Maso nemá výraznou chuť, takže se dobře kombinuje s dalšími potravinami a vytváří tak nekonečnou škálu možností 

Vychutnejte si s námi pár nových receptů, speciálně upravených pro potřeby školního stravování. 

Kuře

Kam dále

Následující článek
Svačinkové pomazánky