Kuře

Když se řekne „kuře“, každému se může vybavit něco jiného. Ti starší si možná představí to malé, žluté ochmýřené klubíčko, které na sebe upozorňuje hlasitým pípáním a běhá neustále za svou mámou – kvočnou. Dnešní, zejména městské děti, již tento obrázek většinou neznají. Spíše se jim vybaví něco mraženého, vykuchaného bez hlavy a pařátů a možná dokonce jen nějaké maso na plastovém tácku v mražáku nebo po tepelné úpravě na talíři. Tato představa postrádá jakoukoliv romantiku, ale zato je čistě praktická.

Kuře je mládě kura domácího, ptáka, který patří do čeledi bažantovitých a kterého lidé domestikovali v jihovýchodní Asii již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem. Pravda, původně pro pořádání kohoutích zápasů a teprve později na maso a produkci vajec. V Evropě se chovu slepic pro vejce a na maso věnovali mniši již v 7. století.

V posledních desetiletích značně vzrostla konzumace kuřecího masa a jejich chov se změnil doslova    v průmyslovou produkci. Odhaduje se, že na světě je chováno přes 20 miliard brojlerů – kuřat na maso. Hlavním cílem producentů je dosáhnout co nejrychleji porážkové váhy brojlerů s co nejmenším množství krmiva. V této honbě za efektivitou se však můžeme setkat i s opačným přístupem. Dobrým příkladem je kuře z Bresse, z přesně definované oblasti na jihovýchodě Francie. Stejně jako značková vína  nebo některé sýry, je od roku 1957 chráněno i kuře z Bresse ochrannou známkou AOC French (Apellacion d´Origine Controlée). Tato kuřata jsou chována ve volném výběhu a dostávají speciální krmivo. Charakteristickým vnějším znakem těchto kuřat je červený hřebínek, bílé peří a domodra zbarvené nohy, tedy jakási francouzská trikolóra. Není jistě náhodou, že tato kuřata se prodávají i s hlavou a pařáty. Vnitřním znakem je pak šťavnaté a křehké maso, vlastnosti, kterých si cení všichni kuchaři. Samozřejmě cena těchto kuřat je násobně vyšší oproti běžné „průmyslové“ produkci.

Abychom však byli spravedliví, i čeští producenti a zpracovatelé se snaží nabídnout lepší kvalitu. Například Vodňanské kuře sází na domácí, českou produkci a proto nabízí „kuře s rodokmenem“ nebo tzv. „Zlaté kuře“, které má nejen zaručeně český původ, ale pochází ze speciálně vypěstovaného plemene a díky prodloužené době výkrmu je maso vyzrálejší a proto kvalitnější.  

Kuřecí maso si získalo značnou oblibu hned z několika důvodů:

  • Maso (s výjimkou kůže) obsahuje jen minimum tuků a je proto lehce stravitelné a vhodné pro dietní stravování
  • Maso je „mladé“ a vyžaduje proto jen krátkou tepelnou úpravu
  • Maso je vhodné pro nejrůznější kuchyňské úpravy od vaření a dušení, přes smažení a pečení až po grilování
  • Maso nemá výraznou chuť, takže se dobře kombinuje s dalšími potravinami a vytváří tak nekonečnou škálu možností 

Vychutnejte si s námi pár nových receptů, speciálně upravených pro potřeby školního stravování.