Svačinkové pomazánky

Nárůst výskytu obezity u dětí a mládeže budí celosvětově obavy o budoucí zdravotní stav celé populace. Různé odborné instituce v Evropě i v ostatních částech světa se touto problematikou intenzivně zabývají a vydávají různá doporučení, která by měla vést k dlouhodobému zlepšení stavu.

Nedostatek kvalitních živin v dětském věku nebo naopak nadbytek některých složek stravy může vést k malnutrici (tj. špatné výživě), kam řadíme obezitu, ale i podvýživu. Důsledky nesprávné výživy v tomto věku mohou dlouhodobě nebo i trvale poškodit zdraví jedince.

České děti mají často ve svém jídelníčku nadměrně energeticky bohaté a nutričně chudé potraviny s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, s vysokým obsahem přidaných cukrů a vysokým příjmem kuchyňské soli. Naopak se v dětském jídelníčku objevuje nedostatečně čerstvé ovoce a zelenina, ryby, luštěniny, ořechy a semena a kvalitní oleje.

Doporučený denní stravovací režim dětí a dospívajících

Snídaně má tvořit asi 20-25 % denního energetického příjmu a měla by být především zdrojem polysacharidů (pečivo, müsli, neslazené nebo jen mírně oslazené obilné lupínky, obilninové kaše apod.), bílkovin (ráno ideálně mléčné výrobky), ovoce a zeleniny a kvalitních tekutin. I při případném vynechání snídaně (některé děti tak činí i několikrát v týdnu), je přísun tekutin zásadní. Chybějící živiny a energii je v takovém případě potřeba přijmout v dopolední přesnídávce.

Svačiny mají představovat asi 10-15% denního příjmu energie, mají vždy obsahovat (přednostně čerstvé) ovoce nebo zeleninu, tekutiny, dále celozrnné pečivo s kvalitním sýrem nebo libovou šunkou či vhodnou, doma připravenou pomazánkou. A právě pomazánky nabízejí takřka nevyčerpatelné množství chuťových a surovinových variant.

Dnes vám přinášíme celou řadu tipů na přípravu chutných a zdravých pomazánek. Každý den můžete nabídnout novou obměnu základní chuti či dochucení, takže svačinky se nikdy nepřejí.