V jaké sféře pracujete?
Zavřít
 

O nás

Mnozí z Vás již přes Byšice jeli, ale věříme, že málo kdo měl možnost vidět areál VITANA z výšky. Na fotografii jsou vidět nejen původní části areálu, ale i nové výrobní prostory a sklady, expediční plocha a nová čistička.

Profesionální partner v oblasti gastronomie

Krátké představení společnosti Orkla

SuccessSpolečnost Orkla ASA, kótována na burze v norském Oslu, patří k předním firmám vyrábějícím značkové spotřební zboží v oblasti potravin a drogistického zboží v severských státech. Dále se angažuje v realitním byznysu, v oblasti hliníkových výrobků a finančních investic.

Orkla se strategicky zaměřuje na růst aktivit souvisejících se značkovým spotřebním zbožím. Na konci roku 2012 měla na 28.000 zaměstnanců a její roční obrat činil 30 miliard NOK.

V oblasti značkového spotřebního zboží, kde Orkla působí, jí většinou patří první či druhé místo na trhu. Hlavní část portfolia se nachází ve Skandinávii a pobaltských státech, i když významné postavení má také v některých kategoriích v Rusku, Indii, Rakousku, Polsku a České republice. Prostřednictvím divize potravinových ingrediencí je rovněž významným dodavatelem mnoha evropských pekáren.

Společnost Orkla je jedním z nejstarších obchodních konglomerátů v Norsku. Její začátky se datují do doby před více než 350 lety.

Milníky společnostiHistorie Vitany

Německý podnikatel Ludwig Graf a švýcarský mlynář Julius Maggi jsou zakladatelé tradice výroby na bázi bílkovinných hydrolyzátů. V roce 1921 zakládá firma Graf v Byšicích u Mělníka akciovou společnost na výrobu tekutého polévkového koření a polévkových kostek, o pět let později zakládá obdobný závod v Kralupech nad Vltavou firma Maggi.

Založení firmy Graf, spol. s r.o.

1919

Firma Graf zahajuje svou činnost jako Výrobna sladových výtažků v Praze

1920

Firma Graf se mění na akciovou společnost a začíná s tovární výrobou polévkových kostek a jiných poživatin

1921

Firma Graf kupuje budovu cukrovaru v Byšicích

1925

Přemístění výroby a většiny zaměstnanců z chrudimské pobočky do Byšic 30. léta - Firma Graf je největším výrobcem polévkových přípravků a polévkového koření v Československu (největším konkurentem je firma Maggi v Kralupech nad Vltavou)

1926

Zavedení národní správy závodu v Byšicích

1945

Znárodnění firmy Graf a začlenění byšického závodu do Velkonákupní společnosti družstev, posléze do Průmyslu polévkových přípravků

1949

Vznik názvu Vitana Byšice (pouze na půl roku)

1950

Na českém trhu se objevují první polévky v sáčku (gulášová, hrachová se slaninou, slepičí a flíčková). Tři z nich stále patří mezi deset nejprodávanějších polévek.

1957

Sloučení závodů v Byšicích a Kralupech nad Vltavou a vznik společnosti Vitana, národní podnik (se sídlem v Byšicích)

1958

Připojení závodů v Pardubicích (Franc a synové), Prostějově a Seredi. Tento komplex prožívá „klidná“ léta plánovaného hospodářství.

1961

Vznik akciové společnosti Vitana

1991

Společnost Vitana se stává součástí norského nadnárodního koncernu Rieber & Son se sídlem v Bergenu

1992

Založení dceřiné společnosti Vitana Slovensko

1993

Součástí Vitany se stávají společnosti Emarko Varnsdorf (koření) a Bask Roudnice (rýže, luštěniny)

1997

Ukončení výroby v Kralupech nad Vltavou a její převedení do nově vybudované kapacity v Byšicích

2005

Novým vlastníkem společnosti Vitana se stává norský nadnárodní koncern Orkla se sídlem v Oslu

2013